Англійці показали, що недостойні плей-оф Євро? Тактичний огляд матчу Англія – Словенія

Ніхто б і не подумав, що матч Англії проти Словенії стане настільки вирішальним. Команда Саутгейта провела черговий кволий матч і ледь пройшла до стадії плей-оф. Словенія перший за 24 роки чемпіонат Європи теж пройшла не так яскраво, як відбір, але домоглася виходу в наступний етап. OBOZ.UA підводить підсумок матчу та вказує на ключові проблеми нібито фаворитів Євро.

Стартові склади

Англія: Пікфорд – Вокер, Стоунз, Гехі, Тріпп’єр – Галлахер, Райс – Сака, Беллінгем, Фоден – Кейн.

Словенія: Облак – Карнічнік, Дркушіч, Бійол, Янжа – Стоянович, Черін, Елшнік, Млакар – Шпорар, Шешко.

Перший тайм. Повільність проти обережності

Команди розпочали кардинально різними стратегіями, але в обох читалося — нам потрібна перемога із мінімальним ризиком. Англія в атаці будувала 3-2-5, однак аж стільки гравців попереду були зайві, втім словенцям вистачало навіть чотирьох захисників, щоб обмежити цю перевагу. Кейн відходив аж до опорної зони, щоб допомогти доправити м’яч уперед. Проти такої міцної та обережної оборони круто виглядали саме паси з глибини і в Гаррі це завжди виходило класно. Словенія чітко тримала 4-3-3, але не могла довго бути на м’ячі — успішні відбори Райса на потрібному фланзі повертали володіння саме його команді.

Словенці намагалися будувати власні атаки через фланги, де чимало працював Стоянович. У першому таймі він був найактивнішим диспетчером: із будь-якої зручної позиції шукав подачею Шешко чи Шпорара. Гру без м’яча сині перетворили на повільний пресинг, чекаючи позиційну помилку англійців. Хоча контролю левам було не займати: суперник дуже швидко та щільно закривався. Тому статична гра визначала малюнок всього першого тайму, особливо коли м’яч отримував Беллінгем чи Кейн.

Хоча нарешті почав давати результат коронний стиль Фодена. Включення у вільні зони запрацювали, коли на нього нарешті почали пасувати. Саме у цій грі лівий фланг був максимально перевантажений — але і Стоянович був успішним у відборі. Одного разу він провалив контроль, щоправда, офсайд у вінгера не дозволив відкрити рахунок. Удар зі зручної позиції під ліву — Облак впорався, діставши із дев’ятки.

Який підсумок тайму? Англія виглядала як набір професіоналів без спільної гри. Ті самі закидання на Фодена — вся структурована взаємодія. Позаду Вокер міг пасувати Гехі туди, де він не чекав. Або Сака запізно реагував на стрімкий пас. Кейн взагалі торкнувся м’яча у карному тільки на 28-й хвилині — та одразу втратив. Словенія виглядала як набір не зірок, у яких теж не було розуміння, як грати надійніше. Небезпечних моментів на обох — аж один, той самий штрафний. Нульова нічия влаштовувала всіх на полі, але команди постійно оглядалися на паралельний матч Данії.

Другий тайм. Пікфорд та Облак засинають разом із уболівальниками

У другому таймі Англія обдурила всіх, коли начебто знайшла потрібну швидкість: активною зміною флангів намагалися розтягнути захист словенців. Найнебезпечнішим так і лишався Фоден — він першим спробував далекий удар, хоча без точності. Один із навісів Райса ледь не став голом, коли словенців зловили на пожежі. Жоден із чотирьох можливих ударів не відбувся — і це велика проблема. Також була загроза і від невиправданої агресивності білих: Сака у цій пожежі намагався пробити через себе і ледь не відправив Шпорара в нокаут.

Словенію заблокували біля її воріт, тому їм лишалося лише підлаштуватися під такий стрімкий темп. Хоча словенці ніби цього і чекали — зонована оборона із перемиканням на персональну при навісах чи зміщеннях чудово себе показала. Бійол врятував другий поверх — його зріст зрізав численні навіси. Попереду були тільки Шпорар і Шешко, хоча й форварди поверталися назад, якщо перебування Англії біля їх воріт ставало затяжним. Перший удар у другому таймі від Словенії прийшов аж на 70-й хвилині, коли Гехі фолом подарував вигідний штрафний за 30 метрів. Єдиний свій момент вони красивезно змарнували: Черін просто подав кудись у бік кутового прапорця.

Зустрічна подача Тріпп’єра на такому ж штрафному — це взірець повної дезорганізації. На штрафному всі починають бігти вперед, а він дає м’яч туди, де однокомандники щойно перебували. Тільки Вокер чи Кейн виконували хоч якось точні далекі передачі на Фодена, від усіх інших не можна було чекати подібного навіть на сусіда. Свіженький Палмер не додав гостроти, а тільки збільшив кількість тих, хто міг вирішувати і нічого на полі не зробив. Самовідданість Словенії зачаровувала: вони кидалися на всі удари та переривали простріли. Хоча могли б і самі щось спробувати попереду, навіть одним моментом. Але масштабних атак не було — всі сили поклали на низьку оборону.

Після цієї гри виникає питання — а чи гідна Англія бути на Євро? Якщо проти слабкої Сербії, середняків Словенії та Данії вони спромоглися тільки двічі забити (і раз пропустити), то кому потрібна така команда без зіграності та обличчя? Два м’ячі за 3 матчі груп — так само непереконливо, як і виступи Франції. Перша топ-команда для левів позбавить ініціативності неорганізований та повний конфліктів колектив. Матч завершився 0:0 — і програли від нього всі. Найперше — фанати.